ÇÖZGÜLÜ ÖRME KUMAŞ
YUVARLAK ÖRME KUMAŞ
BASKILI KUMAŞ
MERSERİZE KUMAŞ
TARİHÇE

Pisa Tekstil, 1988 yılından bu yana mayo, iç çamaşırı, spor ve rahat günlük kullanım ürünleri segmentinde örme kumaş üreticisi olarak hizmet vermektedir. 
Kumaşlarımız, İstanbul, Türkiye’de kurulu, tam entegre (örgü, boya-apre ve bitim işlemleri) fabrikamızda üretilmektedir. 
Yuvarlak ve Çözgülü Örme makinalarında ustalıkla uygulanan tekniklerle üretilen kumaşlar, boya apre tesisinde gördüğü işlemler ile son moda eğilimlerine uygun, estetik ve katma değeri yüksek kumaşlar haline dönüşmektedir.
Bu süreçte uzmanlığımızı kazandığımız dönüm noktalarını keşfedin…

 

 

ÖRME
Pisa Boyahane

Her cins elyaftan üretilmiş yuvarlak ve açık en örgü kumaşların boya ve terbiye işlemleri, müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Özellikle elastan karışımlı sentetik kumaşların boya - terbiye işlemlerinde, müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çıkaran üretim yeteneğimiz ile sektörümüzde öncü olmayı sürdürüyoruz.

Boya ve terbiye işlemlerinde kullanılan makine teknolojilerini yakından takip ederek, makine parkurumuzu günün teknolojilerine göre yeniliyoruz. 

Çözgülü Örmede Teknoloji

Çözgülü örme kumaş bölümü, ürün çeşitliliği, yenilikçi anlayışı ve yüksek ürün kalitesi ile işletmemizin lokomotifi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Mayo, iç çamaşırı, aktif yaşam, korse ve astar gibi ürünlerde kullanılabilecek, yüksek elastikiyet ve performansa sahip geniş sentetik kumaş çeşidimiz ile uzun yıllardır müşterilerimize hizmet sunmaktayız.

Çözgülü Örme Çeşitlerimiz

Zengin makina parkurumuz ile trikot, triko-triko, powernet, korselik, dublelik, mayoluk gibi farklı örgü çeşitlerinde kumaşlar üretiyoruz. Ayrıca Çözgülü Elektronik Jakar makinelerimizde farklı tasarımlar ile koleksiyonumuza çeşitlilik kazandırıyoruz.

Moda Renkler

Yeniliğe odaklanmamız sayesinde, son dönem üretim teknolojilerini kullanarak, müşteri taleplerine hızlı çözümler bulabiliyoruz. Üretim parkuru ve kapasitemiz, büyük miktar üretimlerin yanı sıra, daha küçük miktarlarda koleksiyon ve numune üretimlerine de hızlı cevap verebilecek şekilde organize edilmiştir. 

Uzun yılların kazandırdığı deneyimi, yeni teknolojilerle birleştirip özel apreler ile kumaşlara fark katıyoruz.

Yuvarlak Örmede Zengin Çeşit

Yuvarlak örme departmanımızda son teknoloji örgü makineleri kullanılarak süprem, interlok, ribana, jakar, pike gibi farklı örgü çeşitlerinde kumaşlar üretilmektedir. 24 Fein’dan 50 Fein’a kadar uzanan geniş makine parkurumuz ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Kumaş Yapılarımız

Üzerinde taşıyana rahatlık ve hoş bir görünüm sağlayan kumaş tasarımlarımız güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek koruma sağlarken, klor ve tuzlu suyun olumsuzluklarına da direnç göstermektedir. 

Kusursuz Üretim

Kumaş üretiminin her aşamasında - iplik seçimi, örgü makine ayarları, boya-apre ve bitim işlemleri -  titizlikle çalışılıp standart bir üretim gerçekleştirmek için prosedürler oluşturulmuştur.

Kumaşta Uzmanlık

Pisa Tekstil, sahip olduğu teknoloji ve ar-ge gücü sayesinde, polyamide, polyester, ipek, kaşmir, yün, keten, pamuk, viskon, modal, floş, tencel ve bunların lycralı karışımlarından oluşan örme kumaşlarda uzmanlaşmış ve yüksek kalitede üretim gerçekleştirmektedir. 

Her Daim Yenilikçi

Kurulduğu günden itibaren bilim ve teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Pisa Tekstil, nitelikli insan gücü ve Ar-Ge faaliyetleri sayesinde teknik tekstil alanında uzmanlaşarak en son moda eğilimlerine uygun, katma değeri yüksek kumaşları üretebilir duruma gelmiştir.

Tüm bu deneyimlerimizi uluslararası moda arenasındaki gücümüz ile birleştirdiğimizde, sektördeki öncülüğümüzü koruyacağımıza inanıyoruz. 

Sınırsız Yaratıclık

Baskı departmanımız moda trendlerini takip ederek, düz ve baskılı kumaşların mükemmel şekilde uyum yakalayabildiği, geniş renk, desen ve apre özelliklerine sahip kumaşlar geliştirmektedirler. Kumaşlarımız teknik özellikleri ve üretim detaylarının yanı sıra estetik kalitesi ile de ön plana çıkmaktadır.

Tasarımın Gücü

Pisa Kumaş' ın sınırsız tasarım gücünü oluşturanlar unsurlar;

 • geniş ve sürekli zenginleştirilen renk çeşitliliği
 • apre ve tuşe özelliklerinde zengin seçenek
 • yüksek çözünürlüklü baskılar
 • birbiriyle uyumlu desen ve düz kumaş kombinasyonları
Pisa Merserize Kalitesi

Türkiye' de merserize kumaş üretiminde lider durumdayız. Merserize kumaş kalitelerinde, teknolojiyi yakından takip ederek ve çeşitli Ar-Ge çalışmalarıyla kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Farklı apre seçenekleriyle farklı tuşe ve özellikte merserize kumaşlar sunuyoruz. 

Yüksek Teknoloji

Türkiye' de ilk merserize kumaş üretimini yapan Pisa, yüksek teknoloji yuvarlak örme makinalarında üretilen merserize kumaş kaliteleri ile her zaman kendini geliştirmeye devam etmektedir. Merserize kumaş çeşitlerimiz uzun deneyimlerimiz sayesinde ortaya çıkardığımız bir ürünümüzdür. 

Yeni Teknoloji

Pisa Tekstil olarak, büyük endüstriyel kapasitemizi, yeni tekstil teknolojileri ve uzun yıllara dayanan deneyimimizle birleştirerek, temel üretim faaliyetlerimizi geliştirdik. Örgü Kumaş üretimindeki bilgi ve deneyimimiz, sentetik örme üreticileri arasında önemli bir yer edinmemizi sağladı.

Örme Üretimi

Yuvarlak örme, çözgülü örme, jakar makinaları gibi geniş makine parkurumuz ile kendi niş pazarımızda ihtiyaç duyulan ve talep edilen her türlü sentetik ve fantezi örme kumaş üretimini rahatlıkla gerçekleştirebilmekteyiz. 

Teknoloji Uzmanları

Üretimde makineleşmenin yanı sıra, uzman teknik kadromuz ile kendimize daha fazla güveniyoruz. İç bünyemizdeki teknik ve çıraklık eğitimleriyle, işçisinden teknisyenine kadar 'Tekstil Teknoloji Uzmanı' yetiştiriyoruz. 

Baskı Departmanı

Baskı departmanımız moda trendlerini takip ederek, düz ve baskılı kumaşların mükemmel şekilde uyum yakalayabildiği, geniş renk, desen ve apre özelliklerine sahip kumaşlar geliştirmektedirler. Teknik özellikleri ve üretim detaylarının yanı sıra estetik kalitesi ile de ön plana çıkan Pisa Tekstil, sentetik ve sentetik elastanlı kumaşlarda Dijital Baskı Teknolojisini kullanmaktadır. 

Tasarım Özelliklerimiz

Pisa Kumaş' ın sınırsız tasarım gücünü oluşturanlar unsurlar;

 • geniş ve sürekli zenginleştirilen renk çeşitliliği
 • apre ve tuşe özelliklerinde zengin seçenek
 • yüksek çözünürlükte baskılar
 • birbiriyle uyumlu desen ve düz kumaş kombinasyonlarıdır.
Pisa Kumaş Kalitesi

Pisa Tekstil’de üretilen her kumaş %100 kontrol edilmektedir.

Kumaşlar, Fiziksel Kalite Kontrol Testlerine tabi tutulduktan sonra görsel olarak kontrol edilerek müşteri isteklerine uygun olarak sevk edilmektedir.

Laboratuar

Kalite Kontrol Laboratuvarımızda, sıcaklığı ve nemi ayarlanmış kondisyon odası ve standart renk odası bulunmaktadır. 

Kalite kontrol Laboratuvarımızda uluslararası standartlarda veya müşteri isteğine bağlı olarak özel standartlarda testler yapılmaktadır.

 • BS-EN-ISO
 • M&S
 • NEXT
 • H&M
 • INDITEX
Pisa Koleksiyon

Koleksiyonlarımızı sezonluk moda eğilimlerini takip ederek renkli ve çeşitli kaliteler ile oluşturmaktayız. Her sezon yeni kaliteler ile koleksiyonlarımızı geliştirirken, müşteri talepleri doğrultusunda önceki sezonlara ait desen ve renklerin üretimini de gerçekleştirebilmekteyiz.

Özel Tasarımlar

Kendi tam entegre kumaş üretim tesisi ve teknolojisi ile Pisa Tekstil, dünyanın önde gelen markaları arasında olup, kendi alanında Türkiye'nin lider kumaş üreticisidir. 30 yılı aşkın bir süredir kalite, yaratıcılık ve güvenilirlik ile tanınan Pisa Tekstil, özellikle Mayo ve İç Çamaşırı kumaş üretiminde üst pazar segmentinde uzmanlaşmıştır. 

Lider Üretici

Kendi tam entegre kumaş üretim tesisi ve teknolojisi ile Pisa Kumaş, dünyanın önde gelen markaları arasında olup, Türkiye'nin lider kumaş üreticisidir. 30 yılı aşkın bir süredir kalite, yaratıcılık ve güvenilirlik ile tanınan Pisa Kumaş, özellikle Mayo ve İç Çamaşırı kumaş üretiminde üst pazar segmentinde uzmanlaşmıştır. 

Koleksiyon Stilleri

Müşterilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz yakın çalışmalarımız sayesinde, taleplere uygun özel tasarımlar, yeni renkler ve özel koleksiyonları kolaylıkla geliştirebilmekteyiz. Klasik ve elegant tasarımlardan, modern ve farklı çizgilerdeki tasarımlara kadar uzanan her tasarım, Pisa Tekstil tecrübesi ile kaliteli kumaşlara dönüşür.

Pisa Kumaş Koleksiyonları

Sürekli olarak gelişen Pisa Kumaş Koleksiyonları,

 • rahat ve konforlu
 • yumuşak dokulu
 • mükemmel uyumlu
 • nefes alabilen ve homojen dağılımlı kumaşlar sunar. 
Nanoteknoloji

Kurulduğumuz günden itibaren bilim ve teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek, iplik, boya-kimyasal, makine vb alanlarda daha iyiyi arayarak teknik tekstil alanında uzmanlaşıyor ve kumaş koleksiyonumuzu yeniliyoruz.

Nanoteknoloji ve micro kapsül uygulamaları ile kumaşlarımızı geliştirip, akıllandırıyoruz. Akıllı kumaşlarımızdaki micro kapsüller sürtünme veya vücut ısısındaki artış sonucu salınır ve giysiler giyildiğinde cilde etki eder. Çeşitlerine göre yıkama dayanımları farklılık gösteren bu uygulamaların etkileri kanıtlanmıştır.

Fonksiyonel Kumaşlar

Pisa akıllı kumaşlarımız; 
Su-Kir-Yağ itici kumaşlar,
Hızlı kuruyan kumaşlar,
Serinletici kumaşlar,
Vücut sağlığı için Aleo-Vera’lı kumaşlar,
Yaşlanma karşıtı anti-oksidan etkili kumaşlar,
Selülite karşı ve vücut sıkılaşmasını sağlayan vitamin ve kafein özlü kumaşlar,
Termal su özleri barındıran sağlıklı kumaşlar
Kokulu kumaşlar (çilek, çikolata, yeşil çay, vanilya koku seçenekleri)

Doğayla Dost

Her zaman doğayla dost üretimi ilke edinmiş Pisa Tekstil, atık yönetimi, enerji ve su tasarrufu, atık su arıtma tesisi, zararlı kimyasalların kullanımının engellenmesi gibi birçok çevre projesine imza atmıştır. 

Çevre Duyarlılığı

Pisa Tekstil, başta üretim olmak üzere tüm süreçlerini, çevresel, sosyal ve finansal sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda yönetmeyi temel almıştır.

Pisa Tekstil olarak, ufkumuzu genişletmeye ve büyütmeye devam ederken, sosyal ve çevresel sorumluluğumuzun bilinciyle, yaşadığımız ve çalıştığımız topluma iyi niyet inşa etmeyi taahhüt ediyoruz.
İleriki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için, etik seçimlerde bulunmak, akıllı iklim çözümleri geliştirmek, doğal kaynakları korumak vb çevresel faaliyetler yürütüyoruz. 
 

Sınırsız Gelişim

Pisa Tekstil, sadece kumaş kalitesi, yaratıcılığı ve doğaya olan duyarlılığı ile değil, ticari ve endüstriyel ilişkilerindeki prensipleri ile de adından söz ettirmektedir.
Yeni materyaller, yeni tasarımlar ve koleksiyonlar hazırlarken, müşterilerimizin ve çalışanlarımızın fikirlerine önem veriyoruz. 

Pisa Tekstil olarak, bünyemizde yer alan çalışanların cinsiyet dağılımıyla da gurur duyuyor; kadınların sorumlu ve liderlik pozisyonlarında yer almasına her zaman önem veriyoruz. Üst ve orta düzey yöneticilerin %60' ı kadın çalışanlarımız oluşturmaktadır.

Öncü Marka

Mayo ve İç Çamaşırı sektöründe Türkiye'nin tek ve en büyük entegre tesisine sahip olan Kom Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi A.Ş., aynı zamanda sektör lideri konumundadır.

Kom Tekstil ve Konfeksiyon olarak  Kadın, Erkek ve Çocuk kategorilerine yönelik hazırladığı koleksiyonları ile İç Çamaşırdan, Mayoya uzanan geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Kom' un bugünlere yolculuğu 1950'li yıllara uzanmaktadır. 1950 yılında Hasan Cansız tarafından Galatasaray’da küçük bir atölyede iç çamaşırı üreticisi olarak Kom ticari hayatına başladı.

 

Kom Tarihçe

1961 yılında Şişli-Bomonti’de ilk tesisinde kendi kumaş ve dantelini üretebildiği ilk fabrikasına geçti. Aynı yıllarda "Manhattan International" ile bir lisans anlaşması yaparak erkek gömlek dikimine başladı.

1970'lerde Amerikan çamaşırı firması "Hollywood Vasserette" ile bir lisans anlaşması yaparak edindiği know-how ile üretim hacmi büyüdü.

1978 yılında erkek gömlek üretimine son verip, bir Italyan ve Fransız mayo markası ile özel bir anlaşma yaparak Türkiye için üretime başladı. Modaya uygun mayo konusunda ilk ve en büyük şirket oldu.

Kom'un 1980'li yıllarda boyama, apre ve baskı konusunda yatırıma gidilerek bu alanda Pisa Tekstil ve Boya Fabrikaları A.Ş. kuruldu.

Günümüzde Kom

İstanbul Yenibosna'da Pisa Tekstil 25.000 metrekarelik entegre tesislerinde, iplikten nihai ürüne kadar olan tüm operasyonlarıyla yılda 1 milyon adede yakın erkek, kadın ve çocuk mayosu üreten Kom'un iç çamaşırında ise üretim adedi 2.5-3 milyon adet olmaktadır.
ABD, Danimarka, Almanya, Ingiltere, Rusya, Israil, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Yunanistan, Ispanya, Belçika, Şili, Kanada, Mısır, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri ihracat yapılan ülkelerden bazılarıdır.

GERİDÖNÜŞÜM KUMAŞ

Koleksiyonumuzda geri dönüşümlü polyester ya da naylondan üretilmiş, mayo ve aktif spor ürünlerinde kullanılan kumaş kalitelerini aşağıda görebilirsiniz. 

 • ANKA - %80 Polyamide / %20 Lycra
 • ALLEGRA - %83 Polyester / %7 Lycra
 • BANDUSIA RC - %82 Polyester / %18 Elastan
 • ARNICA - %85 Polyester %15 Elastan
Geridönüşümlü Polyester

Geridönüşümlü polyester son dönemde tekstil endüstrisinde yeni üretim teknolojileri içerisinde yükselişte olmaktadır. Doğada çözünmesi uzun yıllar alan pet ürünlerin, kumaş olarak işlenmesi, sürdürülebilirlik açısından büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle moda endüstrisinde düşük fiyatlı hızlı tüketim trendleri son kullanıcılara sürekli aşılanırken, üreticiler için de materyallerde daha düşük maliyetli üretim önem kazanmıştır. 

Geridönüşüm Teknolojileri

Son dönemde çevresel materyaller kullanılarak yapılan geri dönüşümlü üretim süreçlerinin doğa bilinci açısından sağladıkları fayda ile birlikte, kumaş üretim endüstrisinde de sürdürülebilir malzeme kullanımı artmaya başlamıştır. Bu doğrultuda Geri dönüşümlü R-PET liflerinin çevresel olması, organik pamuktan üretilen kumaş liflerine oranla ekstra bir maliyet yükü getirmemesi tercih edilebilirliğini arttırmıştır. Belirli üretim standartının yakalanması sonucunda, kalite seviyesi yükselmiştir.

Global Recycle Standard

Pisa Kumaş olarak sahip olduğumuz “Global Recycle Standard” Küresel Geridönüşüm Standartı sertifikası ile R-Pet ürünlerde belirli kalite standartını yakalayan kumaş üretimini gerçekleştirmekteyiz.

GRS sertifikasyonu ise geri dönüştürülmüş içeriklerin, gözetim zincirinin, sosyal ve çevresel uygulamaların ve kimyasal sınırlamaların üçüncü taraf sertifikasyonuna yönelik gereklilikler belirleyen uluslararası, gönüllülüğe dayalı tam bir ürün standardıdır.

Geridönüşüm Kumaş Teknolojileri

Geridönüşümlü polyester son dönemde tekstil endüstrisinde yeni üretim teknolojileri içerisinde yükselişte olmaktadır. Pisa Tekstil olarak doğada çözünmesi uzun yıllar alan pet ürünlerin, kumaş olarak işlenmesi teknolojisini kullanarak, “Global Recycle Standard” Küresel Geridönüşüm Standartı sertifikası doğrultusunda sürdürülebilir kumaş üretimi gerçekleştirmekteyiz. 

GLOBAL RECYCLE STANDART

GRS sertifikasyonu geri dönüştürülmüş içeriklerin, gözetim zincirinin, sosyal ve çevresel uygulamaların ve kimyasal sınırlamaların üçüncü taraf sertifikasyonuna yönelik gereklilikler belirleyen uluslararası, gönüllülüğe dayalı tam bir ürün standardıdır.

Pisa Kumaş olarak sahip olduğumuz “Global Recycle Standard” Küresel Geridönüşüm Standartı sertifikası ile R-Pet ürünlerde belirli kalite standartını yakalayan kumaş üretimini gerçekleştirmekteyiz.

OHSAS 18001

OHSAS 18001 belgesi, iş sağlığı ve güvenliğini yönetmenize, riski en aza indirmenize, saygınlığınızı korumanıza ve işyerinizi güvende tutmanıza yardımcı olan bir iso belgesidir.

Pisa Tekstil olarak OHSAS 18001 belgemiz ile üretilen tüm kumaş prosesimizde iş güvenliğini ön planda tutmaktayız.

Interfiliere Paris 2019

Interfilière Paris'te, 6 - 8 Temmuz 2019 tarihleri arasında Pisa Kumaş olarak yeni kumaş çeşitlerimizi ve Trend Area bölümünde yeni desenlerimizi sergiledik. İç çamaşırı, aktif giyim kumaş, iplik ve aksesuar trendleriyle alakalı uluslararası en önemli fuar olarak kabul edilen Interfilière Paris'te, katılımcı firmaların kumaş çeşitliliklerinin dışında geleceğin renk trendleriyle alakalı uzman söyleşileri de düzenlendi. 

London Textile Fair 2019

Londra'nın en büyük tekstil fuarı olarak kabul edilen London Textil Fair fuarında, Pisa Tekstil olarak 16 - 17 Temmuz 2019 tarihlerinde, trend kumaşlarımız ve desenlerimiz ile katıldık. Moda kumaşlar, aksesuarlar, desen stüdyoları ve vintage tekstil alanlarıyla trendleri belirleyen fuarda, 500'den fazla firma katılım gösterdi ve 700'den fazla koleksiyon sergilendi.

ÇEVRE POLİTİKASI


Tekstil endüstrisindeki kimyasal madde kullanımı, su ve enerji tüketimi, üretim sonrası oluşan atıklar çevre için her zaman endişe kaynağı olmuştur. Buna karşın Pisa Tekstil olarak, üretimin her aşamasında iyileştirmeler yaparak bu olumsuz etkileri en aza indirmek için yoğun çaba harcıyoruz.
Şirketimiz, sahip olduğu insan kaynağını en büyük sermayesi, varlığını ve rekabet üstünlüğünü sağlayan en önemli gücü olarak görmektedir. Çalışanlarımızın bilgi, beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesi için öğrenme olanakları yaratarak, birey ve ekip düzeyinde performansı artıracak eğitimler gerçekleştiriyoruz.

KURUMSAL VİDEO